top of page

Педагогічна технологія "Створення ситуації успіху"

 


         Серед сучасних педагогічних технологій специфічне місце займає технологія створення успіху.Вона є однією з тих технологій, що дають змогу гуманізувати процес навчання і виховання.
     Досить часто діти висловлюють небажання виконувати завдання, вчитися, пасивні на заняттях. Що може змінити цю ситуацію і перетворити навчання у захоплюючу подорож безмежною країною знань? 
      Ситуація успіху дарує атмосферу приязні та взаємодопомоги, впевненості і захищеності. Необхідно створити джерело внутрішніх сил дитини, джерело, яке дає енергію для подолання труднощів і формування бажання вчитися. 
Використання ситуації успіху має сприяти підвищенню робочого тонусу, збільшенню продуктивності навчальної роботи, а також допомогти дитині усвідомити себе повноцінною особистістю і, відповідно, забезпечити успіх у навчанні.
        Основою педагогічної технології «Створення ситуації успіху» є особистісно-орієнтований підхід до процесу навчання і виховання.

          Типи успіху- неочікувана радість - це почуття задоволення від того, що результати діяльності дитини перевершили його очікування. З педагогічної точки зору- це результат продуманої, підготовленої діяльності педагога;

     - спільна радість – полягає в тому, щоб дитина досягла необхідної для себе реакції колективу. Вона може бути підготовленою педагогом або спонтанною. Спільною радістю вважають тільки ті реакції колективу, які дають можливість дитині відчути себе задоволеним, стимулюють її зусилля. Це, перш за все, має бути емоційний відгук оточуючих на успіх члена свого колективу;

    - радість пізнання – це радість пізнання нового, хоча вона по своїй суті альтруїстична. Пізнання опирається на самоосвіту й самопізнання. Така радість не може вирости на пустому місці, народитися без серйозних причин. Її головна умова – спілкування.

      Немає більших цінних мотивів для навчання, ніж інтелектуальні, в основі яких лежить проблема пізнавати світ, коли важливий не стільки результат, скільки процес пізнання. Радість навчального процесу та радість пізнання тісно пов’язані .

      Створення пізнавального інтересу є предметом турботи педагога, який формує радість пізнання.

      Алгоритм створення ситуації успіху:

        1. Зняття страху. Допомагає перебороти невпевненість у власних силах. (Люди вчаться на своїх помилках і знаходять інші шляхи вирішення проблем).

         2.Авансування успішного результату. Допомагає педагогу висловити тверду переконаність у тому, що дитина обов’язково впорається з поставленим завданням. Це, в свою чергу, переконує дитину у своїх силах і можливостях. (У тебе обов’язково вийде; я навіть не сумніваюсь у позитивному результаті.)

     3. Прихований інструктаж дитини про способи і форми здійснення діяльності. Допомагає дитині уникнути поразки. Досягається шляхом побажання. (Можливо краще почати з…; виконуючи роботу не забудьте про…)

     4. Внесення мотиву. Показує дитині заради чого, кого здійснюється ця діяльність, кому буде добре після виконання. (Без твоєї допомоги твоїм друзям не впоратись…)

   5. Персональна винятковість. Визначає важливість зусиль дитини в діяльності, що здійснюється. (Тільки ти міг би…; тільки тобі й можу доручити…)

    6. Мобілізація активності або педагогічне виконання. Спонукає до виконання конкретних дій. (Ми дуже хочемо розпочати роботу…)

    7. Висока оцінка деталі. Допомагає емоційно пережити не результат в цілому, а якоїсь окремої деталі. (Найбільше мені сподобалось у твоїй роботі…; найбільше тобі вдалося…)

    Створення ситуації успіху – це педагогічна технологія, яка допомагає дитині зрости успішною, відчути радість від подолання труднощів, формує переконання. Що все в житті дається завдяки затраченим зусиллям.

bottom of page